hatalar,oyun,çözüm

Artan hit ile birlikte yorum forumunda sürekli aynı hatalara cevap verme olasılığımız artınca bu yayından ortak bir cevap niteliğinde sık alınan hatalar ve çözümlerini yazalım dedik. Bu hatalar sağlam oyun’dan kaynaklanmamaktadır, saglamoyun.com içeriğindeki tüm oyunları kontrol edip, çalıştırdıktan sonra eklemektedir, bu hataların temel sebebi herkeste farklı bir bilgisayarın olmasıdır. Yani nasıl ki her insan farklı bir bireyse her bilgisayarda kullanan kişiler farklı olduğu için farklı bir PC. Sözü çok fazla uzatmadan en sık rastlanan hatalar ve çözüm alternatiflerine geçmek istiyoruz:
0- Rar şifre istiyor


0 dedik çünkü böyle bir şeyin olma ihtimali yok. Bu sitede bir admin olarak ben, bir yazar bir de yardımcı yazar bulunmaktadır ve hiçbirisi bir dosyayı rar’larken şifke koymamaktadır. Bu site prensiplerimize aykırıdır. Emin olun o şifre isteyen sıkıştırılmış dosyayı bizden değil başka bir siteden indirmişsinizdir. Bu kesin bir durum olduğundan “rar şifre istiyor” tarzı yorumları yayınlamamaktayız.
1- Winrar’dan Çıkartırken CRC Hatası AlıyorumCRC Cyclic Redundancy Check bu hatanın temel sebebi dosyayı indirirken çıkan sorunlar, yani dosyayı eksik indirmiş olmanız. İnen rar dosyası hatalı inmiştir. Peki yapılacak hiç mi bir şey yok, var.. CRC Hatası alanlar aşağıdaki programı indirip ondan repair yaparak çıkartsınlar. 


 

Eğer CRC hatası aldınız ve bu programla çıkarttınız ama sonra oyun yüklenmesinde sorun olduysa veya bu bir çözüm olmadıysa tekrar indirmeniz dışında yapılabilecek bir şey yok maalesef. Oyun veya başka bir dosyayı indirirken ne kadar az duraklatırsanız bu hatayı alma olasılığınız o kadar azalacaktır.


Tavsiye Yayın: Kurtarma kaydı sayesinde CRC Hatasından Kurtulabilirsiniz


2- Setup Başlamama Sorunu


Bu sorunun çözümü olarak CD deki dosyaları masaüstünüzde oluşturduğunuz yeni bir klasöre atıp oradan setup’a tıklamanızdır. Tabi biliyorsunuz ki biz CD ile oyun yüklemiyor daemon tools aracılığı ile sanal disk oluşturup oradan yükleme yapıyoruz. Bunu nasıl çıkartacağız peki derseniz: Sanal diskinizi seçin sağ tıklayın ve (çıkar’ın hemen altında yer alan) kopyala seçeneğine tıklayın. Daha sonra bir klasör oluşturup sağ tıklayıp yapıştır deyin. Tüm dosyalar kopyalandıktan sonra setup’a tıklayın, bu şekilde başlayacaktır. Yine olmaz ise sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştır deyin. Yine çalışmazsa bilgisayarınızda tehlikeli bir virüs var demektir, format atmanızı öneririz.


3- Oyunu Açtığımda Bilgisayar Kendisini Kapatıyor


Bu bilgisayarınızın kasma beni demesinin en açık şekli galiba. Bu sorunun ana sebebi o oyunu PC nizin kaldıramıyor olması. Oyunun minimum sistem özellikleri ile kendi PC nizin sistem özelliklerini kıyasladıktan sonra oyunları indirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Sisteminiz yetiyor ama yine de bu sorunu yaşıyorsanız RAM’de bir sorun var demektir ya da arkada çok fazla uygulama açıktır yeterli RAM kalmamıştır, arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatmanız sorunu çözer.
4- Oyunu Açınca Çalışmayı Durdurdu Hatası Alıyorum


Bu hatanın sebebi oyundan oyuna değişebilir ama biz oyunu çalıştırdık ve siz bu hatayı aldıysanız o oyunda değil sorun bilgisayarınızdadır. Böyle bir durumun nedenleri:


  • Virüs programınız veya güvenlik duvarınız engelliyor olabilir.
  • Ekran kartı hatası olabilir, ekran kartınızı güncellemeniz çözüm olabilir.
  • Bios pilinde sorun olabilir
  • PC’nizin özellikleri oyunu çalıştırmak için yetersiz olabilir.
Ekran kartınızı ve directx’i güncelleyin. Microsoft Visual C++ güncellemesi yapın. Eğer oyunun herhangi bir crackfix’i çıkmışsa onunla çalıştırmayı deneyin..
 
5- Wrong disk insert Şeklinde Hata Alıyorum
 
Wrong disk insert
Please insert the original “PES 2013” CD/DVD ….
 
Şeklinde aldığınız hatanın temel sebebi crack yapmamış ya da yapamamış olmanızdır. Yayında belirtilen şekilde crack işlemini yaparsanız böyle bir hata almazsınız.
 
6- İndirdiğim Dosyada Virüs Bulundu! Yazıklar Olsun Size…
 
En çok güldüğümüz yorumlardan birisidir. Bir yayında hatta bayağı bir saydırmıştı sayın indiren bey 😀 Gülmemizin sebebi bu  kullanıcının keygen.exe’yi virüs zanneden virüs programına inanıp indirdiği dosyayı tamamen silip bir de uğraşıp böyle bir yorum atması. 
 
Oyun bağımlıları bilir ki keygen.exe bir virüstür. Ama zararsız bir virüstür. Zaten crack dediğimiz şey başlı başına bir virüs. Bunu hep yararlı bakterilere benzetmişimdir, görünüşte bakteri ama zararı yok hatta yararı var.. Bu virüslerde öyle. Bilgisayarınıza hiçbir zararı bulunmayan ve oyunu full yapmanızı sağlayan bu virüsler olmazsa hiçbir oyunu oynayamazdız. 
 
Adı virüs ama aslında virüs falan değiller yalnız virüs programları bu konuda sert oldukları için direk silmekte veya karantina altına almaktadır. İşte bu yüzdendir ki oyunu indirme ve kurma aşamalarında virüs programınızı kapamanızı öneriyoruz, çoğu sorun bu şekilde çözülebiliyor. 
 
Siz zararı olmasa dahi ben bunu istemem derseniz, hiçbir şekilde full oyun indirmeyerek bunu sağlayabilirsiniz, zaten maddi durumunuz elverişliyse orijinal almanızı öneririz.
 
Bu her oyun indiren oyunseverlerin bildiği fakat bazılarının hala bilmediği bilgiyi herkesin edinmesi adına bir full oyun indirme sitesi olarak bu yayında buna da yer vermek istedik.
 
7- 2.Part 2-3 Günde İner Diyor

Bu durum bizimle alakalı bir durum değil, birincisi sizin internet hızınız ile ikincisi turbobitin o sunucusunun meşgullüğü ile ilgilidir, yapabileceğimiz bir şey yok bu durumda. Turbobitin verdiği tahmini indirme süresini çok umursamayın. İndirme süresinin daha kısa olması için BURAYA tıklayıp telefondan mesaj ile premium alabilirsiniz.

8- 2.Parta tıklıyorum “The file is not avaliable now because of technical problems. Try to download it once again after 10-15 minutes” şeklinde hata alıyorum indiremedim tekrar yükleyin
Bu yorumuda en az 20-30 kez yanıtlamışızdır. Biz yüklememizi turbobitin karşık sunucularına yapmaktayız. Yani part1 60.Sunucuya upload olmuştur part2 105. Sunucuya upload olmuştur. Eğer 60.Sunucu yoğunlultan dolayı belli bir süreliğine çökerse 1:Partta böyle bir uyarı görebilirsiniz. Bu geçicidir. Bizim tekrar yüklememiz hem gereksiz olacak hemde vaktimizi alacağı için sizin yapmanız gereken 1-2 saat o sunucunun geri gelmesini beklemek olsun.. Yani bu hatada bizden kaynaklı değil.

9- Çeviricilere Tıklıyorum Çalışmıyor Yavaş İniyor


Bu da bizimle alakalı bir durum değil, çevirici site ile alakalı ve o siteler bize ait değiller. Bu problemler geçicidir daha sonra tekrar denerseniz çalışır. Bu durum sizi çok rahatsız ederse turbobitten 11 TL ye haftalık premium alabilirsiniz. Ayrıca ilerleyen aylarda bir çeviri merkezi kuracağımızın da buradan müjdesini verelim!


10- Oyunu Açtığımda Donuyor Çok Kasıyor


Bu sorun ile alakalı oluşturduğumuz ayrıca bir yayın bulunmakta. Sitemizin sağ tarafında bulunan araçlar bölümünden ulaşabileceğiniz gibi buraya tıklayarak ilgili konumuza ulaşabilirsiniz.

11- İndirdim Fakat Crack Yok!


Yukarıda 6.Madde de de açıkladığımız üzre, crack dediğimiz dosyalar virüs programları tarafından zararlı görünür ve siz indirir indirmez, virüs programınız indirdiniz o verileri tarar, crack’e rastlarsa ya direk siler ya da sileyim mi diye size sorar. 


Siz bu yorumu yaptığınıza göre geçmiş olsun silmiş 🙂 .. Yapabileceğimiz bir şey yok, popüler yayınlarımızın crack yayınları da oluyor oradan tekrar indirebilirsiniz. Crack yayını olmayan yayınlarımız için elden bir şey gelmez, internetten başka sitelerden edinebilirsiniz. İndirirken virüs programınızı duraklatın dememizin ana mantığı da budur.


12- Oyunu başlatmak için tıkladığımda “falanca.dll eksik olduğundan başlatılamıyor” hatası alıyorum

 

Bu hatanın temel sebebi sisteminizdeki dll eksikliğinden kaynaklanmakla birlikte genelde format sonrası, henüz kurulalı fazla zaman olmamış, yeni bilgisayarlarda görülür.


Çözümü çok basittir. Eksik olan dll yi internetten tam ismi ile aratın ve indirin.(büyük olasılıkla dll-files.com sitesinden indireceksiniz)


Ya da şu yayınımız size yardımcı olabilir:Daha sonra sisteminize göre şu konuma gidin ve indirdiğiniz o dll yi bu konuma yapıştırın:


C:\Windows\System (Windows 95/98/Me)

C:\WINNT\System32 (Windows NT/2000)

C:\Windows\System32 (Windows XP, Vista, 7, win 8)

64 bit kullananlar için: C:\Windows\SysWOW64\


 

13- An error occurred while trying to copy a file: The source file is corrupted hatası
 
An error occurred while trying to copy a file: The source file is corrupted 

Click retry to try again, Ignore to skip this file(ot recommended), or Abort to cancel installition. DURDUR YENİDEN DENE YOKSAY 
 
Oyunları kurmaya çalışırken aldığınız bu hatanın sebebi yazılımsaldır. RAM deki sorunlar yüzünden meydana gelmektedir. Bu yüzden tek çözümü ram yenilemek veya komple değiştirmektir. Sorunun RAM’den kaynaklanıp kaynaklanmadığını şu şekilde anlayabilirsiniz: Bir oyun dosyasını winrar ile sıkıştırın. Sıkıştırdığınız o dosyayı tekrar açmaya çalıştığınızda CRC hatası alıyorsanız sorun %100 RAM kaynaklıdır. Eğer bu kısımda sorun yoksa ekran kartı hatası olabilir. Fakat sorunun yazılımsal olduğu garanti. Bu hata için bizim buradan yapabileceğimiz en iyi müdahale maalesef bu kadardır. PC’nizi bir teknik servise göstermeniz iyi olacaktır.
-Alternatif olarak, kısayol oluşturup masaüstüne atın ve tekrar açmayı deneyin.  Halo: Spartan Assault oyununda bu hatayı almıştık ve bu çözüm yöntemiyle çözmüştük.

 14- İndirirken ağ hatası alıyorum. Neden? 

Başlıca ağ hatası sebepleri:

1-İnternetiniz anlık da olsa gidip gelmiş olabilir.

2-Turbobit sunucu hatası olabilir.

3-Anlık modem veya DNS sorunu oluşmuş olabilir.

4-İndirme yapıyorken bilgisayar kapatılmış veya beklemeye alınmış, sonrasında devam edilmiş olabilir.

5-Büyük dosyalarda(4 gb ve üzeri) premiumsuz indirmeler yaparsanız çok uzun süreceğinden zaman aşımına uğramış olabilir.

 

15- Oyunu açmak için tıkladığımda “0x0000…” hatası alıyorum

Bu hatanın sebebi sistemseldir. Yani eğer crack aşamalarını da doğru yaptıysanız bu hatayı alma sebebiniz sizin bilgisayarınız. Bilgisayarınızdaki bir güncelleme eksikliği, driver sorunu olabileceği gibi yüklediğiniz harici bir yazılımın sistemi karıştırması virüs bulaşması gibi sebepleri de olabilir.

 

Bu paragrafta sunduğumuz program sizin sisteminizi tarar ve eksikliklerini bulup giderir.  0x000 ile başlayan hatalarınızın altında yatan sistem eksikliğini bulup gidermenin kolay bir yoludur. Programı full sürüm yükledik. İndirmek için: All in One Runtimes 2.3.5 Full İndir(Yandex Link)

 

Tavsiye Yayın: Sık Gelen İsteklere Toplu Cevaplar

 

Tavsiye Yayın- 2: Oyunları Donmadan Oynamanın Birkaç Yöntemi

 

 

Tavsiye Yayın- 3: Bilgisayarda Oyun Oynamak İçin Gereken Güncelleştirmeler!

 

 
16 ve daha sonrası sizin bunlardan farklı olarak aldığınız sorunları bize danıştığınızda ve kesin bir çözümü bulunduğunda gelecektir. Bu konu sürekli güncellenecektir. Yayınlarda bu hatalardan birisi hakkında yorum bırakırsanız cevap olarak bu yayına yönlendirileceksiniz. Sitemiz haricinde indirdiğiniz herhangi bir dosyadan biz sorumlu değiliz. Sağlam Oyun sağlam oyunlar yayınlamayı prensip haline getirmiş ve bu yüzden sevilen bir sitedir, ilginize teşekkür eder, keyifli oyunlar dileriz.

Not: Bu yayının altına ben ayrıca şöyle bir hata aldım çözümü nedir şeklinde yorum bırakmayınız, sorunu yaşadığınız oyunun yorum formuna yazınız. O tarz yorumlar bu yayının yorum forumunda yayınlanmayacaktır.

                                                   Yorumlar (152 yorum)
×

Bir Şeyler Ara