APK Nedir? MOD APK, Retail APK, OBB Ne Demek?

Sitemizden program, film ve dizi kategorisini kaldırdığımızı, sadece full oyun yayınlarına odaklandığımızı daha önce belirtmiştik. Oyun yayınlarını sadece bilgisayar alanında değil, playstation ve mobil alanda da yapmaya, yüksek ısrarınız üzere karar verdik. Yani sitemizde bundan sonra android apk oyun yayınlarını sıklıkla görebilirsiniz.

Bir çok yayınımızda sizlere bazı android terimlerden bahsedeceğiz, bunlara hızlıca göz atalım ve ne anlama geliyorlarmış öğrenelim.

APK Ne Demek?

Android Package Kit kısaltması olan APK android uygulamaları yüklemekte olan bir format. Bilgisayarlarımızdaki .exe uzantılı dosyalar gibi düşünebiliriz. APK dosyasını android cihazınıza atıp elle yükleme yapabilirsiniz.

APK MOD Nedir?

İndirme linklerinde parantez içerisinde mod yazdığını görürsünüz. Seçeneklerden birisi olarak “mod” seçeneğini sunarız. Modifiyenin kısaltması anlamında olan mod, üzerinde oynamalar yapılmış apk dosyası yani kısacası oyunun hileli apk dosyasıdır. A oyununu normal indirebileceğiniz gibi A (Mod) olanı indirdiğinizde A oyununa ait hileler de o apk dosyasına dahil demektir.

Retail APK Nedir?

İndirme kısmındaki yazıda parantez içinde göreceğiniz kelimelerimizden birisi de “retail”. Retail APK bildiğimiz oyunun ta kendisi. Yani oyunun yapımcısı tarafından dağıtıma sürülmüş, içinde hile mile olmayan, saf dosya hali. Bunun üzerinden oyunu yükler sonra OBB dosyasını cihaza atarsanız oyun full olmuş olur. Retail APK değilde MOD APK üzerinden yüklerseniz oyun hileleri içine işlenmiş bir halde gelir. Hileli oyun bana zevk vermiyor diyorsanız Retail APK olanı indirmelisiniz.

OBB ne demek?

“Opaque Binary Blob” kısaltılmış hali olan OBB, Android cihazlara yapımcılar tarafından ultra kaliteli yüksek boyutlu oyunlar için sunulur. OBB üzerinden bu yüksek boyutlu oyunlar daha sağlıklı yüklenir ve daha verimli çalışır. Kısacası bir yerde OBB İndir görüyorsanız o oyun android bir oyuna göre boyutu yüksek, Full HD oldukça kaliteli bir yapımdır.

OBB Dosyalardan Oyun Nasıl Yüklenir?

1- OBB yanında oyunun APK dosyası mutlaka ama mutlaka olur. O APK dosyasını önce bir cihazınıza atın ve kurun.
2- APK kurduktan sonra kesinlikle açmayın, OBB’yi crack dosyası gibi düşünün, biz OBB’yi cihaza atmadan oyunu açarsak her şey çakılır 🙂
3- Sonra OBB Dosyasını “sdcard/Android/obb” dizinine atın. Hepsi bu kadar, artık o oyunu açabilirsiniz.

Hata aldıysanız ya OBB eksik inmiştir ya da APK’yı kurduktan hemen sonra yani OBB’yi daha cihaza atmadan girmişsinizdir.

APK veya OBB dosyaların telefonuma zararı olur mu? telefonuma virüs bulaşır mı?

Nerden indirdiğiniz önemli. Öyle her yerden APK indirilmez. Bizden indireceğiniz hiçbir APK ve OBB dosyası telefonunuza zarar vermez ve KESİNLİKLE virüs içermez. İndirdiğiniz yerlere dikkat ederek, seçerek, güvendiğiniz yerlerden indirirseniz böyle bir sorun asla yaşamazsınız.

OBB Dosyasından oyunu kurdum nasıl kaldıracağım?

1- Oyunu normal yollardan kaldırın.
2- “sdcard/Android/obb” dizinine gidin ve ilgili obb yi silin. Hepsi bu kadar.

Bu konu hakkındaki tüm sorularınızı buradan sorabilirsiniz ama bir yayındaki bir APK dosyasıyla ilgili bir sorunu o yayından sorunuz. Hepinize keyifli oyunlar.

Bir önceki yazımız olan Tennis World Tour Full İndir-Torrent-PC başlıklı yayınımıza da göz atmak ister misiniz?

Yorumlar (Yorum yapılmamış)
×

Bir Şeyler Ara